Zdravá školní jídelna

zdravá strava

Od ledna 2016 se snaží,me vařit v duchu moderních zásad zdravé výživy.

Ve skladbě jídelníčku je patrné omezení uzenin a paštik, omezení množství vepřového masa, menší množství houskových knedlíků, v menší míře sladká jídla a omezení solení.

Náhradou je větší podíl ryb, kuřecího, krůtího a králičího masa, větší podíl obilovin (bulgur, pohanka, ovesné vločky, kuskus, tarhoňa, jáhly...), luštěnin, zeleninových polévek, větší objem čerstvé zeleniny a ovoce. V mateřské škole pestřejší nabídka pomazánek ke svačinám.

Snažíme se omezovat slazené pití a nahrazovat jej obyčejnou vodou. Děti mají vždy na výběr sladký, neslazený a mléčný nápoj.

O pestrost jídelníčku se stará vedoucí školní jídelny společně s paní kuchařkou, která nás překvapuje stále novými a chutnými recepty. Jídlo je zajímavé nejen chutí, ale i svým vzhledem.

Zvědavě jsme očekávali reakci dětí na drobné změny v chutích jídel. Jsme mile překvapeni - od nepostřehnutí těchto změn v chutích jídel až po velmi častá vyjádření, že jídlo je vynikající.

Jsme přesvědčeni, že námi zvolená cesta zdravého stravování je pro děti dobrou volbou.

Do plánování jsou zapojeny i děti. V mateřské školce pěstují děti bylinky, které se používají v kuchyni na ochucení vody na pití a do některých jídel. V minizahrádce najdete mátu, meduňku, pažitku. Pěstují také sezonní zeleninu. Nejprve děti pozorují, jak roste, a pak si na ní ještě pochutnají.

Děti ze školy si vzaly na starosti výzdobu školní jídelny. Vyrobily obrázky, které jim zpříjemňují chvíle u oběda.

SPOKOJENOST?

Paní učitelky dělaly průzkum, jak jsou děti spokojené se změnami jídelníčku ve školní jídelně, zda změnu vůbec postřehly. Z výsledků jasně vyplývá, že změnu všichni postřehly, jen jsme každý jiný a chutná nám něco jiného.

• Jídla se dětem zdají stále chutná.
  • V tomto školním roce máme novou paní kuchařku.
  • Chtěly by změnu v prostorovém uspořádní a vymalování jídelny.
  • Někdo by chtěl více zdravých jídel (vegetariánských) někdo naopak méně.
  • Máme až moc často rybu (podle dětí).
  • Chybí nám smažené dinořízečky a pizza (bohužel - neslučuje se se zásadami zdravé výživy :(  )
  • Dětem vadí hluk. Co s tím děti budete dělat?
  • Máme nová zvláštní jídla.
  • Paní kuchařka je hodná.